Podczas korekty najbogatsi inwestorzy kryptowalut stracili 15,5 mld USD, a ich łączna fortuna spadła do 46,8 mld USD.
Majowa korekta kryptowalut okazała się punktem wyjścia do przejścia na bessę. Na podstawie danych Forbesa można wyciągnąć wnioski o jego wpływie nie tylko na cały rynek kryptowalut, ale także na stan jego poszczególnych uczestników. Przeanalizowaliśmy stan największych miliarderów kryptowalut na 19 maja i 23 czerwca. Od tego czasu cena Bitcoina i głównych altcoinów pozostała praktycznie niezmieniona, więc obliczenia są nadal aktualne.
Fried pobił rekord
Największą kwotę w bezwzględnych dolarach stracił 29-letni założyciel firmy konsultingowej Alameda Research i giełdy FTX, jeden z najmłodszych miliarderów na świecie, Sam Bankman-Fried. Duża część jego fortuny jest przechowywana w tokenach na jego giełdzie FTX.
Do 10 maja, przed korektą, kapitał Bankman-Fried wynosił 16,7 mld USD, ale w wyniku korekty spadł do 11,5 mld USD w ciągu zaledwie jednego dnia.Do czerwca szef FTX stracił jeszcze kilka miliardów, a straty w ciągu 2 miesięcy wyniosły 8,4 miliarda dolarów…
Kto jeszcze przegrał?
Inni miliarderzy kryptowalut stracili ponad 1 miliard dolarów: Jed McCaleb i Chris Larsen z Ripple stracili 1,6 miliarda dolarów i 1,3 miliarda dolarów podczas majowej korekty, majątek prezesa Microstrategy Michaela Saylora zmniejszył się o 1,5 miliarda dolarów, Brian Armstrong stracił na spadku akcji giełdowe Coinbase 1,6 miliarda dolarów, a Matthew Roszak jest uboższy o 1,1 miliarda dolarów.
Straty Jeda McCaleba i Chrisa Larsena znacznie wzrosły do 23 czerwca, ponieważ ich główny kapitał znajduje się w altcoinie XRP: odpowiednio 3,5 miliarda dolarów i 2,9 miliarda dolarów.
Nieco mniej stracili słynni inwestorzy krypto, bracia Winklevoss, którzy są właścicielami giełdy Gemini. Jeśli 5 maja bracia posiadali kryptowaluty o wartości 3,8 miliarda dolarów każdy, do 19 maja stracili po 900 milionów dolarów, a do 23 czerwca kolejne 200 milionów dolarów. Fortuna Winklevossów spadła do 2,7 miliarda dolarów.
Tim Draper (0,7 mld USD), Fred Ersam (0,5 mld USD), Barry Silbert (0,3 mld USD) również ucierpieli podczas ostatniej korekty.
Straty procentowe
Jeśli porównamy przedsiębiorców według procentu strat, to największą stratę poniósł założyciel Microstrategy, Michael Saylor. Do 5 maja jego majątek wynosił 3,3 miliarda dolarów, w dniu korekty 19 maja spadł do 1,8 miliarda dolarów, a na koniec czerwca osiągnął 1,97 miliarda dolarów. W maju udział Saylora w stratach wyniósł 45% . Był to najwyższy wskaźnik wśród miliarderów dotkniętych korektą.
Do 23 czerwca strata Michaela Saylora spadła do 40%. Natomiast w przypadku innych biznesmenów gwałtownie wzrosła: do 49% w przypadku Sama Bankmana Frieda, do 50% w przypadku Matthew Roszaka i do 58% w przypadku Jeda McCaleba.
Inni przedstawiciele branży kryptograficznej również znacząco ucierpieli procentowo względem inwestycji: jeden z założycieli firmy venture Draper Fisher Jurvetson (DFJ) Tim Draper – stracił 39% 19 maja i 44% 23 czerwca, bracia Winklevoss – 24% w maju i 29% w czerwcu. Dla Freda Ersama wskaźnik strat pozostał na niezmienionym poziomie 27%. W przypadku Briana Armstronga wskaźnik strat wyniósł 15% 19 maja i spadł do 13% w czerwcu.
Zysk jest taki sam
Pomimo poważnych strat, wspomniani miliarderzy są nadal znacznie bogatsi niż byli, zanim ceny kryptowalut poszybowały w górę w pierwszych miesiącach 2021 roku. Łączny szacunek kapitału przedsiębiorców na dzień 19 maja wynosił 46,8 mld USD, czyli o 25% więcej niż 5 marca.
Wartość tokena XRP nadal spadała w czerwcu, ale do 23 czerwca fortuna założyciela Ripple Jeda McCaleba wzrosła o 500 milionów dolarów od marca. Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy FTX, w okresie od marca do czerwca stracił zaledwie 300 milionów dolarów.
IPO Coinbase w połowie kwietnia powiększyło fortuny założycieli Briana Armstronga i Freda Ersama. W porównaniu do marca Armstrong wzbogacił się o 2 miliardy dolarów, a Ersam o 1 miliard dolarów.