fbpx

Prezes FTX Sam Bankman-Fried, CEO Circle Jeremy Aller oraz liderzy innych wiodących projektów kryptograficznych wygłosili swoje przemówienia na Kongresie Operacji Finansowych.

W grudniu odbyło się jedno z najważniejszych spotkań Kongresowego Komitetu Operacji Finansowych dla sektora kryptowalut. Szefowie największych firm pracujących z technologiami blockchain zostali poproszeni o złożenie raportów, z których każdy miał pięć minut na jak najkrótsze przedstawienie siebie i swojej firmy senatorom oraz wyrażenie swoich poglądów na temat obecnej i przyszłej regulacji sektora.

Kongresmenka Maxine Waters otworzyła spotkanie , podkreślając cele komitetu:

“Celem spotkania jest pełniejsze zrozumienie nowych technologii, czyli ich bezpieczeństwa dla inwestorów, neutralności środowiskowej, zdolności do zwiększania integracji finansowej, oceny ryzyka systemowego dla istniejącego systemu finansowego, a także badania możliwości tworzenia i wykorzystywania państwowej waluty cyfrowej. Na spotkanie zaproszono szefów największych firm kryptograficznych świadczących usługi wymiany aktywów cyfrowych, a także usługi wykorzystania stabilnych aktywów cyfrowych, których cena odpowiada dolarowi: Stellar, Pax Dollar, Coinbase, Circle, FTX, Bitfury i inne.”

„Amerykanie coraz częściej podejmują decyzje finansowe, korzystając z technologii kryptowalut” – podsumowała Waters.

Uwagi wstępne zostały następnie przekazane kongresmanowi McHenry :

„To kongresowe spotkanie poświęcone kryptowalutom jest pierwszym tego typu ze względu na kompletność poruszanych tematów. 2021 stał się rokiem kryptowalut. Wyspecjalizowane terminy, które wcześniej można było usłyszeć tylko na forach entuzjastów, stały się w tym roku bardziej popularne niż kiedykolwiek. Mówimy o DeFi, NFT, DAO i innych terminach przestrzeni kryptograficznej. Pytanie brzmi, w jaki sposób możemy, jako twórcy amerykańskiego ustawodawstwa, upewnić się, że nowa rewolucja technologiczna dokonuje się właśnie tutaj, a nie gdzie indziej, gdzie zapewnione będą najlepsze warunki?”

McHenry zakończył swoje wprowadzenie zachęcającym oświadczeniem dla sektora:

„Jeśli ze strachu wykluczymy chęć regulowania nowych technologii, taka pozycja postawi nas na słabszej pozycji i sprawi, że kraj będzie mniej konkurencyjny. W pierwszej kolejności konieczne jest podjęcie prób zrozumienia tej technologii i jej potencjału.”

Po inauguracyjnych uwagach przedstawicieli komitetu szefowie największych firm blockchain mieli okazję ujawnić swoje stanowisko.

Jeremy Aller , CEO Circle

Szef firmy, znanej użytkownikom ze stablecoina USDC, swoje przemówienie rozpoczął od zilustrowania schematu ewolucji popularnego dziś Internetu:

„Jesteśmy w kluczowym momencie kolejnej transformacji Internetu, jego przekształcenia z sieci komunikacji i rozpowszechniania informacji w sieć transferu wartości”.

Jeremy podkreślił „patriotyczne” intencje swojej firmy, jej zainteresowanie utrzymaniem statusu głównej waluty światowej przez dolara:

„USDC toruje drogę dolarowi, aby stał się cyfrową walutą Internetu. Wierzymy, że dolar w Internecie wkrótce będzie tak rozpowszechniony i dostępny, jak dzisiejsze wiadomości tekstowe i e-maile”.

Jeremy zakończył swoje przemówienie obalając powszechne błędne przekonanie na temat stablecoinów:

„Istnieje stereotyp, że wszystkie analogi dolara w blockchainie znajdują się na szarym polu prawnym. Poprzez nasze działania staramy się obalić to błędne przekonanie. Tworząc USDC, od samego początku współpracowaliśmy jak najściślej z organami regulacyjnymi i w pełni przestrzegamy wszystkich obowiązujących przepisów i standardów.”

Sam Bankman-Freed , szef giełdy FTX

Bankman-Freed, jako znany altruista, filantrop i zwolennik koncepcji „zarabiaj, aby dawać” (zarabiaj, aby dawać potrzebującym), podkreślał potencjał blockchain w przekształcaniu świata:

„Branża blockchain ma szansę poprawić życie wielu ludzi. Teraz wielu ma trudności z wysyłaniem pieniędzy rodzinie w innych krajach. Pomyśl o opłatach, terminach, potencjalnym zamrożeniu funduszy przez osoby trzecie. Przede wszystkim boli właśnie te osoby, które mają najmniejszą szansę na uczestnictwo w istniejącym systemie finansowym. To nie działa dla wszystkich ”.

Dyrektor generalny FTX podkreślił również znaczący wkład swojej firmy w bardziej otwarte systemy finansowe:

„Giełda FTX jest jedyną w swoim rodzaju, która otwarcie udostępnia użytkownikom wszystkie swoje dane rynkowe. W przeciwieństwie do klasycznych rynków finansowych, gdzie trzeba za to zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów, na FTX każdy użytkownik ma dostęp do pełnych danych rynkowych, podczas gdy w klasycznych finansach dostęp ten mają tylko inwestorzy instytucjonalni.”

Brian Brooks , szef Grupy Bitfury

W ciągu pięciu minut wygłoszonych przemówień wstępnych Brooks był w stanie przedstawić konstruktywną krytykę zarówno obecnego systemu finansowego jako całości, jak i wcześniejszych prób uregulowania sektora. Początkowo wspominając o zasługach swojej firmy w badaniach nad ochłodzeniem procesu wydobywczego o 90%, Brooks dalej zwrócił uwagę na sprzeczności w pracy Komisji Papierów Wartościowych USA:

„Jak można pozwolić bankom na emisję stablecoinów, jednocześnie tworząc przeszkody na drodze tej działalności? Jak można ocenić niektóre krypto-aktywa na podstawie tego, że ich tokeny są rzekomo papierami wartościowymi, a jednocześnie nie pozwalając, aby same krypto-aktywa stały się papierami wartościowymi w celu handlu na już istniejących i regulowanych klasycznych rynkach? Zamiast zastanawiać się nad nie do końca rozwiązanymi pytaniami o to, czy dany token jest security, czy nie, regulatorzy stają w obliczu znacznie ważniejszych problemów. Mianowicie: co jest lepsze, zdecentralizowany internet, zorientowany na użytkownika czy Internet kontrolowany przez pięć największych korporacji? Komu bardziej ufamy w kwestiach alokacji kapitału i udzielania pożyczek? Kilku dużym bankom czy rozwiązaniom technologicznym typu open source? Dlaczego indeksy kryptowalut ETF są dostępne dla inwestorów w Niemczech, Kanadzie, Brazylii, ale jakoś nie są dostępne w USA?”
Brooks zauważył również:
„Debata o blockchainie jest ważna dla każdego, komu zależy na konkurencyjności Ameryki i budowaniu ekosystemów, które mają na celu stawianie zwykłych użytkowników na pierwszym miejscu, jednocześnie wypierając właścicieli banków i innych graczy z ogromnymi ilościami władzy w ich rękach”.

„Nie możemy zaszkodzić nowemu rodzącemu się sektorowi” – ​​podsumował Brooks.

Alesia Haas, CFO Coinbase

Dyrektor finansowy Coinbase wykazała zdecydowaną preferencję dla przyszłości, w której SEC nie byłaby ich regulatorem. Haas powiedziała, że ​​jej firma wierzy, że tokeny blockchain nie są papierami wartościowymi, ale raczej własnością cyfrową lub sposobem rejestrowania własności.

Bez dostosowanych rozwiązań legislacyjnych, nad którymi otwarcie debatuje się z udziałem społeczeństwa, Stany Zjednoczone ryzykują niepotrzebnie uciążliwe i mrożące krew w żyłach przepisy i regulacje. Może to skutecznie zepchnąć działalność kryptograficzną do podziemia lub na giełdy offshore, które mają niewiele programów zgodności lub nie mają ich wcale…

Coinbase zgadza się z celem IRS i Kongresu, aby zapewnić osobom fizycznym i firmom płacenie należnych podatków. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest rozpoznanie wyjątkowego charakteru technologii kryptograficznej – i stworzenie parytetu z innymi klasami aktywów. Firma Coinbase opracowała szereg zasobów, aby pomóc naszym klientom w wypełnianiu ich zobowiązań podatkowych, w tym centrum zasobów podatkowych i partnerstwa zarówno z TurboTax, jak i Cointracker, aby pomóc klientom dokładnie obliczyć należne podatki.

Posiadacze aktywów cyfrowych chcą płacić podatki, a scentralizowani pośrednicy kryptowalut, tacy jak Coinbase, chcą jasnych zasad i wskazówek, które pomogą im to zrobić. Platformy aktywów cyfrowych powinny podlegać tym samym zasadom zgłaszania zysków i strat naszych klientów przez strony trzecie, na jakich działają obecnie firmy maklerskie, takie jak Fidelity i Charles Schwab.” – powiedziała Alesia Haas

Denelle Dixon , CEO Stellar

Była pracownica Mozilli, która pracowała nad otwartością i interoperacyjnością usług internetowych, podkreśliła, że ​​to te wartości doprowadziły ją do rozwoju rozwiązań blockchain. Szefowa Stellar mówiła o dotychczasowych zasługach firmy:

„Nasza firma stworzyła strukturę do skutecznego łączenia aktywów blockchain z klasycznymi instrumentami finansowymi na długo przed tym, zanim słowo stablecoin weszło do codziennego leksykonu”.

Dixon skomentowała ambitne plany Stellar na 2022:

„Przygotowywany jest projekt pilotażowy z Moneygramem, który zapewni możliwość otrzymania gotówki w zamian za swoje stablecoiny w dowolnym miejscu istniejącej infrastruktury. Projekt zostanie masowo uruchomiony w 2022 roku.”

Charles Cascarilla , szef Paxos Trust

Wystąpienie szefa firmy, współpracującej z takimi gigantami jak Paypal i CreditSwiss, zwróciło uwagę na problemy istniejącego systemu finansów, a także na kluczowe zalety technologii blockchain:

„Dzisiaj musimy liczyć się z bilionami dolarów„ wiszącymi w powietrzu w oczekiwaniu na kredyt. Musimy pamiętać o milionach osób bez możliwości założenia konta bankowego i o kolejnych milionach, które pomimo posiadania konta bankowego, pozbawione są możliwości korzystania z całego wachlarza dostępnych usług. Aby korzystać z usług kryptograficznych, użytkownicy potrzebują tylko telefonu i aplikacji. Blockchain to kod matematyczny i programistyczny, który jest obojętny na narodowość, pochodzenie etniczne czy poziom dochodów.”

Charles wskazał na niebezpieczeństwa związane z próbami niewłaściwej regulacji sektora:

„Próba wtłoczenia zasobów cyfrowych do istniejących przepisów nie będzie rozwiązaniem. Jeśli zadania wspierające regulacji aktywów cyfrowych nie zostaną rozwiązane, przeniosą się one do innych krajów, poza tym, że ucierpią użytkownicy, znikną miejsca pracy i całe firmy, istnieje niebezpieczeństwo, że dolar straci swoją atrakcyjność jako środek międzynarodowych płatności. Potrzebujemy jasnych standardów i wsparcia rządu, aby stworzyć nowy, bezpieczniejszy i bardziej konkurencyjny system finansowy”

– powiedział Charles Cascarilla, dyrektor generalny i współzałożyciel Paxos Trust Co., która świadczy usługi finansowe dla firm kryptograficznych.

 

Aktywa cyfrowe i przyszłość finansów: zrozumienie wyzwań i korzyści innowacji finansowych w Stanach Zjednoczonych.

Loading

blogchain.pl
Zgoda na pliki cookie według RODO z Real Cookie Banner