fbpx

Wszyscy wiedzą, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, jeśli chodzi o przechowywanie i przechowywanie naszych aktywów. Jest powód, dla którego ludzie wybierają skarbce bankowe zamiast trzymania gotówki pod łóżkiem, dlaczego chronimy wszystko hasłem i dlaczego nie przechowujemy sztabek złota na parapetach ani nie utrzymujemy stosów gotówki widocznych w naszych samochodach … Myślę, że rozumiesz, o co chodzi.

Kryptowaluty nie różnią się od innych aktywów pod względem potrzeby zabezpieczenia. Mimo że są cyfrowe, należy podjąć podobne działania, jak w przypadku aktywów materialnych, aby chronić nasze zasoby cyfrowe. Podczas gdy monety kryptograficzne same w sobie są zabezpieczone przez podstawowe sieci blockchain, monety, które przechowujemy, są tak bezpieczne, jak portfele, w których je przechowujemy.

Na dzień dzisiejszy istnieje wiele różnych rodzajów portfeli kryptograficznych, które różnią się w zależności od potrzeb użytkownika, poziomu bezpieczeństwa, przenośności i kosztów. Zważywszy na tę różnorodność, kluczowe jest, aby poznać różnice między nimi, zalety i wady portfeli kryptograficznych oraz jak wybrać najlepszy portfel dla swoich indywidualnych potrzeb.

W niniejszym artykule przedyskutujemy pięć różnych rodzajów portfeli kryptowalutowych, a także dokładnie przeanalizujemy ich zalety i wady. Przedstawimy również najlepsze opcje dostosowane do Twoich indywidualnych preferencji oraz kilka porad dotyczących bezpieczeństwa portfela kryptograficznego. 

Który portfel kryptograficzny jest najlepszy?

Przechowywanie kryptowalut jest możliwe dzięki różnym rodzajom portfeli, takim jak portfele sprzętowe, papierowe (cold wallets) oraz stacjonarne, mobilne i internetowe (hot wallets). Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniego zależy od celu przechowywania kryptowaluty. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć kilka pytań.

 • Czy planujesz korzystać z portfela do bieżących transakcji, takich jak handel, interakcja z DeFi czy wydatki, czy raczej chcesz go wykorzystać do długoterminowego przechowywania kryptowaluty jako inwestycji?
 • Czy potrzebujesz przechowywać pojedynczą kryptowalutę lub wiele kryptowalut?
 • Planujesz korzystać z kryptowalut tylko w domu czy również w czasie podróży?

Odpowiedzi na te i inne pytania określą, który rodzaj portfela kryptograficznego będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Należy pamiętać, że wszystkie typy portfeli i portfele wymienione w tym artykule są portfelami niepowierniczymi, co oznacza, że użytkownik ma pełną kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi i funduszami. Suwerenność i wolność finansowa wynikająca z możliwości swobodnego przeprowadzania transakcji bez autorytarnego pośrednika jest kluczowym kamieniem węgielnym kryptowalut, stąd nasza decyzja, aby w tym artykule objąć tylko portfele samowystarczalne.

Teraz skupmy się na dokładniejszym zapoznaniu się z każdym typem portfela kryptowalutowego.

1. Portfele sprzętowe (Hardware Wallets)

Sprzętowy portfel kryptowalut to rodzaj portfela kryptowalut, który przechowuje publiczne i prywatne klucze użytkownika na fizycznym urządzeniu, które często wygląda jak dysk USB. W przeciwieństwie do innych rodzajów portfeli, klucze prywatne potrzebne do uzyskania dostępu do kryptowalut są przechowywane w trybie offline, dzięki czemu są niedostępne dla hakerów, wirusów i potencjalnych wektorowych ataków online.

Portfele sprzętowe mogą być używane do przechowywania wielu różnych kryptowalut, co czyni je nie tylko bezpiecznymi, ale i dość wygodnymi. Korzystanie z nich jest również dość proste. Użytkownicy podłączają je do urządzenia podłączonego do Internetu, takiego jak ich domowy komputer, wprowadzają kod PIN bezpieczeństwa, a następnie wysyłają kryptowalutę i potwierdzają. Portfele sprzętowe zawierają również fizyczne potwierdzenie na samym urządzeniu w celu zwiększenia bezpieczeństwa jako rodzaj 2FA.

Portfel sprzętowy Plusy i minusy

+
 • Jedna z najbezpieczniejszych metod przechowywania kryptowalut.
 • Doskonałe miejsce do przechowywania dużych ilości kryptowalut do długoterminowego przechowywania.
 • Wiele portfeli sprzętowych może łączyć się z Dapps i DeFi
 • Niektóre portfele sprzętowe mają funkcję kodów QR dla płatności kryptograficznych w podróży
 • Portfele sprzętowe nie są darmowe
 • Mniej wygodne niż portfele mobilne

Ledger i Trezor to jedne z popularniejszych portfeli sprzętowych, natomiast dostępne są również bardziej zaawansowane portfele, takie jak te wykonane przez Ellipal i NGRAVE.

 

Trezor Model T

Pierwsze miejsce na naszym podium dla najlepszych portfeli kryptograficznych zajmuje Trezor Model T, flagowy produkt oferowany przez chłopaków z Trezor. Marka Trezor jest dziełem praskiej firmy Satoshi Labs (Trezor oznacza “skarbiec” w języku czeskim), a pierwszy portfel kryptowalutowy został uruchomiony w 2013 roku. Ten najwyższej klasy bezpieczny portfel sprzętowy kosztuje 219 EUR i obsługuje ponad 1000 aktywów kryptograficznych. Trezor został poddany audytowi przez zewnętrznych badaczy bezpieczeństwa i może pochwalić się wieloletnimi sukcesami. Od czasu wydania do tej pory nie było żadnych znanych przypadków udanych włamań zdalnych, które spowodowały utratę funduszy użytkowników. Trezor jest powszechnie uważany za najbezpieczniejszy portfel krypto na rynku. 

Z Trezor można korzystać z internetowego portfela internetowego Trezor na komputerze lub urządzeniu mobilnym lub za pośrednictwem pobranej aplikacji pakietu Trezor na komputerze.

 

 

Możliwe jest zintegrowanie portfela Trezor z portfelami Web 3.0, takimi jak Metamask, a także nawiązał on unikalne partnerstwo i integrację z niezwykle popularnym portfelem Exodus, łącząc wygodne funkcje i interfejs użytkownika portfela Exodus z bezpieczeństwem sprzętowego portfela Trezor. Trezor oferuje dwa portfele sprzętowe, mniej wytrzymały i tańszy Trezor One oraz oczywiście flagowy Model T. Jedną z najbardziej oczywistych zalet Modelu T w porównaniu z Modelem One jest to, że masz więcej obsługi monet, a poufne informacje, takie jak kod PIN i frazy odzyskiwania, są wprowadzane bezpośrednio na ekranie dotykowym Modelu T, dzięki czemu wszystkie poufne informacje są poza komputerem, w przeciwieństwie do Trezor One.

Pełną listę monet obsługiwanych zarówno przez Trezor one, jak i Trezor Model T można znaleźć na stronie Trezor Asset Support.

Kolejną wielką zaletą Trezor Model T w porównaniu z urządzeniem Model One jest to, że ma przyjazny dla użytkownika kolorowy ekran dotykowy. Stwierdziłem, że jest to o wiele bardziej wydajne niż tasowanie przycisków zarówno na urządzeniu Model One, jak i w księgach. Trezor jest kompatybilny z głównymi systemami operacyjnymi komputerów: Windows, Mac, Linux i współpracuje z Androidem dla urządzeń mobilnych. Mobilne systemy operacyjne Apple IOS i Windows, a także Chrome OS nie są jeszcze obsługiwane.

Konfiguracja Modelu T jest również dość szybka i bardzo przyjazna dla użytkownika. Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować mostek i upewnić się, że oprogramowanie układowe jest aktualne i to powinno być to. Podczas gdy Model T jest urządzeniem premium oferowanym przez Trezor, wielu użytkowników nie uważa, że jest wart więcej niż dwukrotność ceny Trezor One.

Chociaż oba są fantastycznymi opcjami do przechowywania kryptowalut oferującymi najwyższy poziom bezpieczeństwa, jeśli nie potrzebujesz dodatkowego wsparcia zasobów i nie masz nic przeciwko temu, że nie masz ekranu dotykowego, to odebranie Trezor za 65 USD jest tańszym i pewnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa funduszy. Trezor jest również bardzo szanowany i zaufany, ponieważ cały kod portfeli Trezor został wydany i jest całkowicie open source.

Cena: $219 (€219)

 

Ledger Nano X

Drugie miejsce na naszym podium zajmuje Nano X firmy Ledger. Dla tych, którzy nie wiedzą, Ledger to firma z siedzibą we Francji i jest uważana za standard na rynku portfeli sprzętowych. Jeśli chodzi o producentów portfeli sprzętowych, Trezor i Ledger są z pewnością liderami rynku. Ledger Nano X jest wiodącym produktem w stajni Ledger i jest droższy niż podstawowy Nano S.

Nano X przechowuje ponad 1 800 różnych kryptowalut i jest wyposażony w wiodące w branży zabezpieczenia, w tym chip z certyfikatem CC EAL5 +. Urządzenie księgowe może łączyć się z komputerem stacjonarnym za pomocą USB, a także z komputerem stacjonarnym lub mobilnym za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Ledger może działać w systemach Windows, Mac, Linux, IOS i Android.

Dzięki oprogramowaniu Ledger Live użytkownicy mogą zarządzać swoimi monetami na komputerze lub telefonie komórkowym dla transakcji w podróży. Nie można uzyskać dostępu do kluczy prywatnych z komputera lub telefonu komórkowego, dzięki czemu jest to bezpieczniejsze niż zwykłe korzystanie z portfela mobilnego. Ledger jest niezwykle bezpieczny i do tej pory nie było żadnych luk w zabezpieczeniach ani exploitów w samych portfelach.

Chociaż większość kryptowalut można zarządzać za pomocą oprogramowania Ledger Live, istnieje wiele aktywów, które mają natywne portfele, które nie są jeszcze obsługiwane przez oprogramowanie. Jednak biorąc pod uwagę popularność urządzeń sprzętowych Ledger, wiele z nich zintegrowało się z Ledger, aby umożliwić użytkownikom bezpieczne przechowywanie kluczy. Podczas gdy Nano X jest droższy, ma wszystko, co ma Nano S, a jednocześnie ma łączność Bluetooth, nieco większy ekran i możliwość przechowywania 100 aplikacji, w przeciwieństwie do trzech do sześciu aplikacji dostępnych w Nano S, co zostało zgłoszone jako główny punkt bólu dla wielu użytkowników, ponieważ uważają, że nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować wystarczającą liczbę aplikacji do obsługi wielu różnych sieci. Użytkownicy nie są w stanie utrzymać wszystkich swoich ulubionych monet.

Oba Ledgery Nano obsługują również integrację z portfelami Web 3, takimi jak Metamask, umożliwiając użytkownikom dostęp do różnych platform DeFi.

Dla użytkowników krypto bez potrzeby korzystania ze 100 aplikacji lub konieczności przechowywania wielu różnych Altcoinów, Ledger Nano S może być lepszym rozwiązaniem za cenę, która jest łatwiejsza na koncie bankowym (59 USD / 43 GBP / 50 EUR). Ledger niedawno wydał również Ledger Nano S Plus, fantastyczną aktualizację oryginalnego Nano S w bardziej rozsądnej cenie. Nie ma zbyt wielu różnic w  urządzeniach Ledger i większość ludzi prawdopodobnie byłaby bardziej zadowolona z tańszego Nano S lub S Plus.

Ważne jest, aby poinformować, że Ledger doznał naruszenia danych w połowie 2020 r., W wyniku czego hakerzy ukradli adresy domowe, numery telefonów, nazwiska i około miliona adresów e-mail klientów. Podczas gdy same krypto-aktywa nie były zagrożone, naruszenie to doprowadziło do wysyłania fałszywych wiadomości e-mail przez hakerów udających pracowników Ledger, proszących o klucze prywatne użytkowników i frazy odzyskiwania. To naruszenie danych i brak należytej staranności w imieniu zespołu Ledger sprawiły, że wielu klientów straciło zaufanie do bezpieczeństwa i reputacji produktu Ledger i firmy.

Cena: 149 EUR

 

NGRAVE ZERO

NGRAVE ZERO jest bardzo obiecującym i interesującym nowicjuszem w przestrzeni portfeli sprzętowych, szczycącym się tym, że jest najbezpieczniejszym portfelem kryptograficznym, jaki kiedykolwiek powstał. Ten sprzętowy portfel kryptograficzny nowej generacji zyskał już wiele uwagi użytkowników i inwestorów kryptograficznych, takich jak Woodstock Fund, Morning Star Ventures, DFG Group i inne.

 

To, co sprawia, że ten portfel jest tak bezpieczny, to fakt, że jest jedynym portfelem kryptowalutowym na świecie, który osiąga najwyższy możliwy standard certyfikacji bezpieczeństwa, EAL7 (w porównaniu z EAL5 Ledgera), a także posiada certyfikaty ROHS i CE, takie jak Trezor, osiągając wyższy standard bezpieczeństwa niż jakakolwiek konkurencja. Ten fantazyjny zestaw ma również czujnik światła, skanery biometryczne, ochronę przed pinami i jest odporny na manipulacje, dzięki czemu portfel jest bezpieczniejszy z perspektywy technicznej niż jakikolwiek inny portfel sprzętowy.

Chociaż można by pomyśleć, że portfel sprzętowy z tak wszechstronnymi i zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa nie byłby zbyt przyjazny dla użytkownika, zespół NGRAVE wykonał niesamowitą robotę z UX / UI urządzenia i faktycznie uważam, że jest bardziej przyjazny dla użytkownika niż mój Trezor lub Ledger. Kolejną rzeczą, którą naprawdę lubię w ZERO, jest to, że jest wykonany z materiałów klasy wojskowej z metalową obudową, dzięki czemu jest znacznie bardziej wytrzymały niż plastikowe portfele sprzętowe dostępne obecnie na rynku.

Chociaż jest to najbezpieczniejszy dostępny portfel kryptograficzny, ZERO faktycznie robi coś jeszcze bardziej imponującego niż tylko najnowocześniejsze zabezpieczenia i genialne wrażenia użytkownika. Zespół NGRAVE ściśle współpracował z wiodącą na świecie instytucją w dziedzinie nanotechnologii, Międzyuniwersyteckim Centrum Mikroelektroniki (IMEC), wraz z grupą badawczą zajmującą się kryptografią stosowaną, The Computer Security and Industrial Cryptography (COSIC), aby zapewnić wysokie standardy bezpieczeństwa, ale to ich praca z Jean-Jacques Quisquater naprawdę zwróciła uwagę.

Jean-Jacques jest jednym z najbardziej szanowanych kryptografów w historii. W rzeczywistości był cytowany jako odniesienie # 2 w oryginalnym Bitcoin Whitepaper Satoshiego i uczy jako profesor kryptografii. Jean-Jacques wraz z zespołem NGRAVE stworzyli coś naprawdę rewolucyjnego w generowaniu, odzyskiwaniu i bezpieczeństwie kluczy prywatnych i stworzyli to, co nazywają “kluczem doskonałym”. Perfect Key wraz z NGRAVE GRAPHENE stanowią pierwszą w historii odzyskiwalną frazę odzyskiwania bez narażenia na ryzyko dostępu stron trzecich i jest jedynym portfelem na świecie, który unika ryzyka przechwycenia frazy odzyskiwania od stron trzecich lub producentów portfeli.

Cena NGRAVE ZERO jest nieco wygurowana, ale jeśli nie masz nic przeciwko temu, oprócz niesamowicie wysokich, solidnych funkcji bezpieczeństwa ZERO, kolejną z moich ulubionych funkcji jest to, że klucze prywatne nie są fabrycznie zainstalowane na urządzeniu, w przeciwieństwie do Ledger i Trezor, i mogą być losowo przydzielane podczas konfiguracji, Oznacza to, że możesz być pewien, że jesteś jedynym, który je zna. Dla mnie ten spokój ducha jest wart wyższej ceny.

 • Cena $398 (398 EUR)

 

ELLIPAL Titan

Ostatnie miejsce na naszej liście zajmuje portfel kryptograficzny ELLIPAL Titan. Titan to portfel typu Cold Wallet, który działa w całkowitej izolacji sieci, zapewniając prawdziwe przechowywanie w niskiej temperaturze. ELLIPAL Titan kosztuje 169 USD, więcej niż podstawowe Trezor One i Ledger Nano S, ale ogromna cena może być warta kosztów dla niektórych użytkowników krypto.

Ten portfel sprzętowy ma najszerszą obsługę monet na tej liście i jest uszczelniony, aby zapewnić, że jest odporny na kurz i wodę, a także wyposażony w funkcję antysabotażową, która usunie wszystkie klucze prywatne, jeśli ktoś spróbuje fizycznie włamać się do urządzenia, aby go manipulować. Samo urządzenie jest zabezpieczone hasłem, więc użytkownicy powinni mieć pewność, że używają silnego hasła z tym urządzeniem i przechowują Titana w bezpiecznym miejscu, tak jak w przypadku każdego portfela sprzętowego.

 

ELLIPAL Titan to jedyny portfel na tej liście, który jest całkowicie oddzielony od łączności sieciowej, ze zwiększonym bezpieczeństwem w postaci polegania tylko na kodach QR do przesyłania danych. ELLIPAL nie może być podłączony do żadnych połączeń, takich jak USB, Wi-Fi lub Bluetooth, chroniąc twoje krypto przed atakami zdalnymi i sieciowymi. ELLIPAL imponująco obsługuje oszałamiające 46 różnych blockchainów i 10 000 + aktywów kryptograficznych z nowymi monetami dodawanymi każdego miesiąca, a nawet pozwala użytkownikom stake’ować aktywa, zarabiać odsetki, a nawet kupować lub wymieniać krypto za pośrednictwem aplikacji, które można zainstalować w portfelu. Portfel sprzętowy ELLIPAL może być używany w połączeniu z aplikacją mobilną ELLIPAL, która jest dostępna zarówno na IOS, jak i Androida.

Niektóre wady portfela polegają na tym, że domyślny adres Bitcoin generuje adres BIP 44 Bitcoin, który zaczyna się od cyfry 3, zamiast nowych i powszechnie akceptowanych adresów BIP 84 Bitcoin zaczynających się od bc, co może prowadzić do droższych transakcji Bitcoin dla użytkownika.

Kolejnym przełomem dla wielu użytkowników jest to, że portfel Ellipal nie daje użytkownikom dostępu do ich własnych kluczy Xpub, co powoduje, że ten portfel nie działa z wieloma aplikacjami i nie daje użytkownikom opcji importowania portfeli „tylko do przeglądania”. Różne bramki płatności kryptograficznych dla eCommerce używają Xpubs do generowania nowych adresów płatności dla różnych kas, więc należy wziąć pod uwagę to ograniczenie portfela.

 • Cena: 169 USD

 

2. Portfele kryptograficzne na komputery stacjonarne 

Portfele komputerowe są bezpiecznym wyborem do przechowywania kryptowaluty, ale tylko wtedy, gdy są używane na komputerze offline lub takim, który nie został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub wirusami. Portfele komputerowe należą do najczęstszych rodzajów portfeli kryptograficznych, szczególnie dla posiadaczy monet Proof of Work. Większość monet będzie miała własną wersję podstawowego portfela.

Istnieje kilka kompromisów z portfelami komputerowymi, których popularność spadła w ostatnich latach. Komputery stacjonarne mają większe szanse na zainfekowanie wirusami i złośliwym oprogramowaniem lub ulegnięcie oszustwom phishingowym niż urządzenia mobilne lub portfele sprzętowe, a interfejs użytkownika z komputerami stacjonarnymi często pozostawia wiele do życzenia.

Portfel komputerowy Plusy i minusy

+
 • Może zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do portfeli mobilnych w rękach zaawansowanych użytkowników, jeśli wykorzystywane są takie funkcje, jak silne szyfrowanie, pamięć offline i integracja portfela sprzętowego
 • Może być bardzo bezpieczny, jeśli jest używany na komputerze niepodłączonym do Internetu.
 • Laptopy i komputery stacjonarne są mniej narażone na kradzież lub zgubienie w miejscach publicznych niż portfele mobilne
 • Wiele portfeli komputerowych obsługuje pełną synchronizację węzłów, zwiększając bezpieczeństwo i decentralizację sieci blockchain
 • Mniej przenośny niż portfele mobilne.
 • Łączność online sprawia, że portfele komputerowe są podatne na złośliwe oprogramowanie, keyloggery, phishing i próby włamania.
 • Możesz stracić swoje kryptowaluty, jeśli nie masz kopii zapasowej portfela, a komputer umrze.
 • Portfele komputerowe często wymagają większej wiedzy technicznej. Konfiguracja i zarządzanie portfelem komputerowym może być trudniejsze dla początkujących użytkowników.
 • Niektóre portfele komputerowe mogą mieć określone wymagania sprzętowe lub ograniczenia zgodności, szczególnie podczas próby uruchomienia portfela z pełnym węzłem, takiego jak Daedalus 

 

 

3. Mobilne portfele kryptowalutowe

Mobilny portfel kryptograficzny jest instalowany na urządzeniu mobilnym, tak jak każda inna aplikacja. Ułatwiają wydawanie krypto-funduszy w podróży, a wiele z nich ma wbudowany dostęp do Dapp i swap bezpośrednio z portfela. Wiele wiodących portfeli jest dostępnych jako portfele stacjonarne, mobilne i rozszerzenia przeglądarki, podczas gdy niektóre są tylko mobilne.

 

Oczywiście dodatkowa wygoda portfela mobilnego oznacza, że tracisz niektóre funkcje, które zwykle zawierają podstawowe portfele komputerowe lub portfele rozszerzeń przeglądarki.

Na przykład nie można tak naprawdę wykorzystać zasobów telefonu komórkowego do wydobycia większości popularnych monet Proof-of-Work, co można zrobić w podstawowych portfelach wielu możliwych do wydobycia kryptowalut.

Inne przykłady ograniczeń związanych z portfelami mobilnymi to to, że istnieje bardzo niewiele łańcuchów bloków, w których można uruchomić pełny węzeł z telefonu komórkowego, a wiele aplikacji DeFi nie może być w pełni wykorzystanych z portfela mobilnego.

Zalety i wady portfela mobilnego

+
 • Urządzenia mobilne są mniej podatne na wirusy i złośliwe oprogramowanie niż komputery stacjonarne, ale nie są nieprzepuszczalne.
 • Bardzo wygodne dla tych, którzy regularnie używają krypto do płatności.
 • Większość portfeli mobilnych ma również funkcję skanowania QR dla łatwych przelewów.
 • Wiele portfeli mobilnych ma funkcje swap i Dapp z poziomu portfela.
 • Jeśli zgubisz telefon, możesz również łatwo stracić swoje krypto-aktywa. Upewnij się, że kopia zapasowa frazy odzyskiwania została utworzona!
 • Mniej bezpieczne niż portfele sprzętowe.

Niektóre popularne mobilne portfele kryptograficzne to: Coinomi, Exodus, Mycelium, Trust Wallet oraz aplikacje mobilne Coinbase Wallet lub Crypto.com Wallet.

 

4. Portfele rozszerzeń przeglądarki

Teraz przechodzimy do najczęściej używanego typu portfela, preferowanego ze względu na ich dostępność i użyteczność dostępu do świata DApps i DeFi.

Niekwestionowanym królem wszystkich portfeli kryptowalutowych pod względem aktywnych użytkowników i instalacji jest portfel MetaMask. Portfele rozszerzeń przeglądarki to lekkie, szybkie i bardzo wszechstronne wtyczki, które znajdują się w przeglądarce i oczywiście można je pobrać bezpłatnie.

 

Podczas gdy MetaMask jest liderem dla łańcuchów kompatybilnych z Ethereum i EVM, będziesz potrzebować alternatywy, jeśli zamierzasz wyjść poza ekosystem Ethereum. Portfele takie jak Nami dla Cardano i Phantom dla Solana są najpopularniejszymi portfelami rozszerzeń internetowych dla tych sieci.

Te portfele są bardzo potrzebne, jeśli chcesz doświadczyć pełnego zakresu ekosystemu kryptograficznego i DeFi / Dapp, ale większość weteranów krypto zgadza się, że nie są to najlepsze miejsca do przechowywania dużych ilości funduszy na dłuższą metę.

Portfele rozszerzeń internetowych są często uważane za najbardziej ryzykowne ze wszystkich na tej liście, ponieważ mają łączność online 24/7, są podatne na złośliwe oprogramowanie i wirusy, które mogą zainfekować komputer, na którym działają, i są najbardziej narażone na zatwierdzenie złośliwych transakcji na stronach phishingowych, ponieważ często wchodzą w interakcje z protokołami DApps i DeFi, które mogą być szkodliwe.

Portfele rozszerzeń internetowych nie mają również bardzo łatwego w użyciu lub przyjaznego interfejsu, mogą być dość mylące podczas próby przeprowadzania złożonych transakcji i często są uważane za odpowiednie dla zaawansowanych użytkowników kryptograficznych.

Portfele mobilne są często uważane za najbardziej przyjazne dla początkujących, ponieważ większość z nas czuje się komfortowo z telefonami komórkowymi i aplikacjami, a portfele sprzętowe są następne w kolejce, nieco obce, ale możemy je rozgryźć.

Wejście w świat portfeli rozszerzeń internetowych i DeFi jest czymś zupełnie obcym i jest nową i rozwijającą się branżą, która wciąż przechodzi rosnące bóle, więc jeśli jesteś nowy w kryptografii, zdecydowanie polecam dowiedzieć się więcej o MetaMask i DeFi, zanim od razu wskoczysz.

Portfele rozszerzeń przeglądarki Plusy i minusy

+
 • Wygoda – Łatwy dostęp bezpośrednio z przeglądarki
 • Może obsługiwać wiele sieci
 • Zapewnia najwięcej narzędzi do użytku DeFi i Dapp
 • Mylące dla początkujących
 • Zagrożenia związane z łącznością online i częstym narażeniem na potencjalne exploity
 • Nieintuicyjny interfejs użytkownika

 

5. Portfele papierowe 

Portfele papierowe nie są często omawiane i nie są obecnie zbyt popularne, ale są łatwym i bezpiecznym sposobem przechowywania kryptografii. Portfel papierowy to nic innego jak fizyczna kopia kluczy publicznych i prywatnych. Możesz je utworzyć, zapisując je samodzielnie na kartce papieru.

Istnieją również generatory portfeli papierowych, które mogą tworzyć parę kluczy i drukować je wraz z kodem QR. Korzystanie z papierowego portfela jest proste. Aby dodać środki do portfela, dokonywany jest przelew na publiczny adres portfela papierowego.

 

Aby wydać środki w papierowym portfelu, wystarczy wykonać przelew z papierowego portfela do innego portfela za pomocą kluczy prywatnych lub skanując kod QR.

Papierowy portfel plusy i minusy

+
 • Ty kontrolujesz klucze prywatne.
 • Nic nie jest przechowywane na urządzeniu online.
 • Odporny na hackerów
 • Trudny w użyciu do codziennych transakcji.
 • Nie jest przyjazny dla użytkownika dla tych, którzy dopiero zaczynają korzystać z kryptowalut.
 • Mogą zostać zniszczone (ogień, woda itp.) i spowodować utratę przechowywanych na nich krypto-aktywów.

 

Jednym z najpopularniejszych generatorów portfeli papierowych jest WalletGenerator.net. Obsługuje tworzenie papierowych portfeli dla 197 różnych kryptowalut. Jeśli nie obsługuje monety, możesz ręcznie utworzyć portfel papierowy lub Google dla generatora portfela dla tej konkretnej kryptowaluty.

 

Bezpieczeństwo portfela kryptograficznego

Znalezienie najlepszego portfela kryptowalut jest jednym z pierwszych kroków, jeśli chodzi o zabezpieczenie zasobów cyfrowych. Równie ważne jest to, jak radzisz sobie z krypto i jak korzystasz z portfela. Istnieje wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w celu zapewnienia bezpieczeństwa portfela:

 • Twórz kopie zapasowe: Podczas tworzenia portfela kryptograficznego zwykle otrzymasz kolekcję słów początkowych tzw. seeds, które można wykorzystać do jego odzyskania. Upewnij się, że przechowujesz kopię zapasową tych słów bezpiecznie i offline. Istnieją niezliczone historie osób, które utraciły dostęp do wszystkich swoich zasobów, ponieważ nie udało im się wykonać kopii zapasowej. Jeśli Twój telefon lub portfel sprzętowy zepsuje się lub zgubi, być może Twój komputer umrze, ta fraza kopii zapasowej będzie JEDYNYM sposobem na odzyskanie krypto.
 • Utrzymuj swój komputer / telefon komórkowy w czystości: Jeśli przechowujesz swoje krypto na komputerze lub portfelu mobilnym, musisz upewnić się, że nie odwiedzasz podejrzanych stron internetowych, nie pobierasz podejrzanych plików ani nie instalujesz złośliwych aplikacji. Istnieją zagrożenia, takie jak złośliwe oprogramowanie, które może działać niewykryte przez oprogramowanie antywirusowe i było wiele przypadków aplikacji dostępnych do pobrania, które odzwierciedlają oficjalną aplikację kryptograficzną, tylko po to, aby wyczerpać fundusze użytkowników po dodaniu swojego krypto do aplikacji, którą uważali za legalną.
 • Nie obnoś się z tym: Mówienie ludziom, ile krypto trzymasz w swoich portfelach, nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może otworzyć cię na wiele zagrożeń, w tym na fizyczną formę. Zgłoszono wiele przypadków inwestorów kryptograficznych zagrożonych przemocą, jeśli nie przekażą kluczy do swoich portfeli kryptograficznych. Nikt nie musi wiedzieć, kim jesteś, Hodling!

 

Wymieszaj swoje magazyny krypto!

Po przeczytaniu tego wszystkiego możesz się zastanawiać, który portfel jest dla Ciebie najlepszy. Pro tip tutaj! Odpowiedź brzmi prawdopodobnie, że żaden pojedynczy portfel nie jest dla nikogo najlepszy. Wielu weteranów kryptografii, zaleca korzystanie z mieszanki portfeli z różnych powodów.

Przede wszystkim jest to świetny sposób na dywersyfikację ryzyka. Jeśli jeden portfel zostanie naruszony, nie chcesz ryzykować utraty wszystkich swoich środków. Nie wiem jak wy, ale ja ciężko pracowałem dla moich Satoshi i nie noszę wszystkich moich jajek w jednym koszyku.

Innym powodem, dla którego warto to pomieszać, jest, jak być może zauważyłeś, różne portfele mają różne poziomy ryzyka, ale podjęcie dodatkowego poziomu ryzyka może być konieczne do wykorzystania ekosystemu kryptograficznego. Wielu użytkowników kryptowalut będzie stosować podejście wielopoziomowe, uważam, że pomaga to porównać je z tym, jak wykorzystujemy banki w prawdziwym życiu.

Tak jak nie noszę oszczędności życia w portfelu, nie zamierzam narażać wszystkich moich aktywów kryptograficznych na portfelu przeglądarki internetowej.

Większość moich funduszy znajduje się w banku, a większość moich kryptowalut pozostaje w najbezpieczniejszej formie przechowywania, wybranych portfelach sprzętowych.

 

Traktuję mój portfel mobilny jak mój fizyczny portfel, przechowując tylko to, czego potrzebuję na najbliższą przyszłość, a kiedy to konieczne, doładowuję mój portfel mobilny z mojego portfela sprzętowego. Moje ulubione portfele mobilne to Exodus i Trust Wallet.

Następnie, jeśli chodzi o portfele rozszerzeń przeglądarki, ujawniam tylko minimalną ilość funduszy potrzebnych na kwotę, z którą czuję się komfortowo na takie rzeczy, jak Yield Farming i zapewnianie płynności. Portfele to MetaMask dla Ethereum i layer 2s / sidechains, Nami oraz Typhoon dla Cardano i Fantom dla Solana. Ponieważ uważam to za najwyższe ryzyko, podporządkowuję najmniejszą ilość kapitału.

 

Rodzaje portfeli kryptograficznych: wniosek

Portfele kryptowalut odgrywają znaczącą rolę, ponieważ mają kluczowe znaczenie dla bezpiecznej ochrony funduszy. Służą również jako podstawowy środek dla większości osób do wykonywania transakcji kryptowalutowych, w tym wysyłania, odbierania i przechowywania zasobów cyfrowych. Twój wybór typu portfela będzie zależał od konkretnego przypadku użycia kryptowalut.

Wiele osób odkrywa potrzebę wielu typów portfeli. Na przykład posiadanie portfela sprzętowego do zabezpieczania znacznych zasobów kryptowalut, portfela komputerowego dla mniejszych kwot używanych w handlu, portfela mobilnego do codziennych transakcji oraz portfela rozszerzenia przeglądarki do wygodnego dostępu do Dapp i DeFi.

Każda odmiana portfela kryptowalut ma swoje zalety i wady, a wybór najbardziej odpowiedniego zależy od zamierzonego użycia. Niezależnie od portfela, który wybierzesz, konieczne jest przestrzeganie podstawowych praktyk bezpieczeństwa portfela kryptowalut.

 

Loading

blogchain.pl
Zgoda na pliki cookie według RODO z Real Cookie Banner